baner
 Oferta:
 
 

 

 


www.mnp.art.pl Wirtualna wycieczka
po Muzeum


 

Oficjalna strona
Muzeum Narodowego
w Poznaniu:
www.mnp.art.pl
www.mnp.art.pl >>>


 

www.zerkow.pl
Gmina Żerków
www.zerkow.pl >>>


 

 

Oficjalna strona Muzeum Narodowego w Poznaniu:
www.mnp.art.pl >>>


 Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Muzeum w Śmiełowie zaprasza!

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

 

Aktualności


 

 

 

 

17 listopada 2018 r. - Wykład z prezentacją zdjęć archiwalnych Jakuba Staszaka - Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


 

 

14 października 2018 r. - Karol Radziwonowicz gra Paderewskiego- konscert w Śmiełowie

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


 

 

1 lipca 2018 r.

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


 

 

8 lipca 2018 r.

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


 

 

23 czerwca 2018 r.

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


 

 

19 maja 2018 r. - Noc Muzeów

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

16 maja 2018, godz. 18.00 otwarcie wystawy fotografii Waldemara Śliwczyńskiego: Zapomniane dziedzictwo. Architektura folwarczna Wielkopolski

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


17 marca 2018 r. - Mickiewicz i Niepodległa. Romantyczne spory o Polskę - wykład

Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie

 


19 maja 2018 r. - Noc Muzeów

W maju 2007 r. wzorem większości europejskich muzeów, włączyliśmy się w organizowaną na skalę europejską Noc Muzeów. 19 maja 2018 zorganizujemy dwunastą już Noc Muzeów w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. W tegorocznym programie przewidziano m.in. poetycki koncert Magdy Umer, monodram Joanny Szczepkowskiej "Ballady Mickiewicza", prezentację filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku z muzyką "na żywo" oraz baśniowy program dla dzieci w wykonaniu grupy „Studnia O”. Ponadto możliwe będzie nocne zwiedzanie ekspozycji oraz czasowej wystawy fotografii Waldemara Śliwczyńskiego "Zapomniane dziedzictwo. Architektura folwarczna Wielkopolski". Wydarzeniom tym towarzyszyć będą pokazy animacji z serii "Muzeum utracone", opowiadających o grabieży dzieł sztuki podczas II wojny światowej. Serdecznie zapraszamy!

 


W 2018 r. poza Nocą Muzeów proponujemy również wystawę oraz kilka wydarzeń związanych z rocznicowymi obchodami Niepodległej:

17.03.2018, godz. 17.00 Mickiewicz i Niepodległa. Romantyczne spory o Polskę

Tematem wykładu będzie rola szeroko pojętej tradycji romantycznej w literaturze i kulturze polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem idei odzyskania niepodległości. Polityczne koncepcje „wybicia się na niepodległość” zapisane w twórczości Adama Mickiewicza, zostaną omówione w kontekście polemicznych odniesień i sporów w literaturze romantycznej oraz dwudziestego wieku z uwzględnieniem literatury najnowszej.  Celem wykładu jest wskazanie najważniejszych komponentów romantycznej pamięci kulturowej, które decydowały w przeszłości o narodowej tożsamości Polaków, zachowując aktualność do czasów współczesnych.

Prowadzenie: prof. zw. dr hab. Krzysztof Trybuś (Instytut Filologii Polskiej UAM w Poznaniu)

wstęp wolny

 


16 maja 2018 - 30 września 2018 Wystawa: ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO. Architektura folwarczna Wielkopolski.

Wystawa fotografii Waldemara Śliwczyńskiego jest zbiorem zdjęć obiektów architektury wiejskiej zazwyczaj pomijanej i niezauważanej, ulegającej stopniowej dewastacji. Przedstawione budynki gospodarskie, najczęściej opuszczone i zapomniane, takie jak stodoły, kurniki, stajnie, obory, spichlerze czy gorzelnie służyły kiedyś funkcjonowaniu majątków ziemiańskich i gospodarstw chłopskich. Były ich nieodłączną częścią i poza funkcją użytkową pełniły także estetyczną. Powstawały budynki dużej urody, niejednokrotnie bogato zdobione, które miały świadczyć o wizerunku majętności właściciela. Ten kulturowy krajobraz prowincji wielkopolskiej zaczął ulegać zmianie po drugiej wojnie światowej. Dekret o reformie rolnej spowodował upadek gospodarstw folwarcznych i rozpoczął czas zaniedbań, zniszczeń, a nawet całkowitej zagłady. I na ten trwający do dnia dzisiejszego proces, na który nakłada się współczesność, często niełaskawa dla starej zabudowy, wystawa ta ma zwrócić uwagę.

wstęp w cenie biletu wstępu

 


23.06.2018, godz. 18.00 Affabre Concinui - koncert

Sześcioosobowy zespół muzyków śpiewających a cappella wykona pieśni legionowe i patriotyczne oraz utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. wstęp wolny

 


14.10.2018, godz. 17.00 - wykład, 17.30 - koncert - Niezapomniane odwiedziny

Prelekcja Ewy Kostołowskiej o patriotycznych postawach społeczności wielkopolskiej przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego na przykładzie rodziny Chełkowskich ze Śmiełowa oraz ich znajomości z I.J. Paderewskim, udziale Marii Chełkowskiej w powitaniu Mistrza w Gdańsku w grudniu 1918 r. i towarzyszeniu mu w podróży do Poznania. Omówiona zostanie również wizyta pianisty w majątku Chełkowskich w 1924 r.

- Koncert fortepianowy utworów I. J. Paderewskiego w wykonaniu Karola Radziwonowicza

Wybitny pianista, laureat wielu nagród, koncertował jako solista ze znanymi orkiestrami symfonicznymi na prestiżowych scenach muzycznych Europy, Ameryki, Azji i Australii. Wielokrotnie występował z recitalami utworów I.J. Paderewskiego. W różnych krajach, na zaproszenie uczelni prowadzi klasy mistrzowskie.

wstęp wolny

 


17.11.2018, godz. 17.00 … zaczęło się w Jarocinie

Wykład z prezentacją archiwalnych fotografii Andrzeja Gogulskiego, autora książek: …zaczęło się w Jarocinie i Jarocińska rewolucja 1918 r. U progu Powstania Wielkopolskiego. Wypowiedź prelegenta uwzględni także Śmiełów z jego właścicielami: Marią Chełkowską, zaprzyjaźnioną z I.J. Paderewskim, jej mężem Józefem – pierwszym starostą w Koźminie – oraz dwoma synami, którzy brali udział w powstaniu. Nie zostanie pominięty także Zygmunt Gorzeński – wnuk budowniczych pałacu śmiełowskiego, który był komendantem pierwszego polskiego oddziału wojskowego w Jarocinie. W wypowiedzi ważne będą również wizyty w Śmiełowie gen. Józefa Hallera oraz naczelnego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

wstęp wolny

 


 

 

Zapraszamy również do polubienia profilu Muzeum na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/MuzeumAdamaMickiewiczaWSmielowie

 

 


Archiwum aktualności >>>

 

 
statystyka

 Projekt graficzny strony:
 Sławomir Waszak